Paraziti v talároch.

Autor: Vlado Mihálka | 1.1.2014 o 17:22 | (upravené 1.1.2014 o 21:05) Karma článku: 24,09 | Prečítané:  3757x

Nezávislosť súdnictva je čarovná formulka, ktorá za celé tie roky bránila poctivým politikom v radikálnejších zmenách v tejto profesii, a nepoctivým dávala dôvod, aby nemuseli robiť nič.

 

Neexistuje profesia, ktorá tak veľmi ovplyvňuje našu krajinu, ako sudcovia. Samozrejme okrem politikov, ale za tých si väčšinou môžeme sami. Na rozdiel od nich sme si ich ale nevybrali. Neexistujú voľby, v ktorých by sme si mohli vybrať predstaviteľov spravodlivosti na základe pozitívnych referencií, alebo morálnych hodnôt.

HRUBÁ ČIARA ZA MINULOSŤOU. Táto veta charakterizuje najväčšiu chybu, akú naši predstavitelia urobili od roku 89. Ľudia, ktorí slúžili bývalému režimu, pracovali v ŠTB, udavači, komunisti, ktorí šikanovali obyčajného človeka, zastrašovali atď, sa tak mohli pokojne ujať verejných funkcii. Šikovne sa prispôsobili novému systému, a veselo škodili ďalej.

Nezávislosť súdnictva je čarovná formulka, ktorá za celé tie roky bránila poctivým politikom v radikálnejších zmenách v tejto profesii, a nepoctivým dávala dôvod, aby nemuseli robiť nič.

A tak mohli naši vyvolení veselo kradnúť štátne peniaze, majetok rozpredávať spriazneným firmám, manipulovať tendre, bez strachu, že by nejaký spravodlivý súd zasiahol. Vďaka tomu, že si mohli vybrať toho správneho, ktorý “ zákonne“ rozhodne v ich prospech, mohli slobodne rozkradnúť túto krajinu. Čoho by sa mal báť skorumpovaný úradník, keď súdy nedokážu odsúdiť ani človeka, ktorý bol pristihnutý priamo pri preberaní úplatku policajným agentom? Koľko peňazí už odtieklo zo štátnych peňazí do súkromných vreciek len vďaka tejto istote?

Verejnosť je upokojovaná čarovnou formulkou, vraj “všetko bolo v súlade so zákonom“, alebo “v prípade nebol porušený zákon“. Parkovisko pred Ružinovskou nemocnicou bolo predané súkromnej firme, ktorá sa rozhodla ryžovať na pacientoch ktorí nemajú inú možnosť inde zaparkovať, pričom v televízii minister za najsvätejšiu stranu, ktorý podpísal predaj drzo konštatuje, že nebol porušený zákon. Zaujímalo by ma, koľko takýchto káuz sa udialo v “súlade so zákonom“. S akým zákonom boli tieto kauzy v súlade, a kto ho prijal?

Preto tvrdím, že títo ľudia sú priamo zodpovední za stav našej krajiny. Študovali z našich daní, a teraz pracujú v náš neprospech. Týka sa to aj nepoctivých právnikov, notárov,exekúrorov, ktorí ruka v ruke v súlade so zákonom kradnú tým najchudobnejším byty kvôli malej pôžičke s úžerníckymi úrokmi, a vyhadzujú ich na ulicu. Komu pomôže, že všetko sa deje v súlade so zákonom?

Kedy už konečne niekto poruší zákon v prospech občana? Som si istý že v takom prípade by sa dotyční nemuseli báť žiadnych gorilích protestov, ani masových demonštrácii. Predstavme si situáciu, kedy by zodpovedný prehlásil, že “áno, síce som porušil zákon, ale bolo by nemorálne predávať pozemky pred nemocnicou, aby si súkromná firma nabalila vrecká... “ Súhlasím, že dodržiavanie zákona je v demokratickej spoločnosti veľmi dôležité, ale načo sú nám také zákony, ktoré bežný občan dodržiavať musí, ale vyvolení vďaka prostitútkam v súdnictve nie? (Ospravedlňujem sa všetkým poctivým vykonávateľkám najstaršieho remesla, slovo prostitútka je tu uvedená ako metafora). Keby sa v prípade O.J.Simpsona prijal nelegálne získaný dôkaz, sedel by vo väzení.

Nezabudnem, ako za bývalej vlády minister Galko vraj nezákonne odpočúval “novinárov“, a snažil sa vyšetriť nezákonné aktivity na ministerstve obrany. Zdvihla sa obrovská vlna odporu celej chobotnice, nikoho nezaujíma, že Kaliňák dával vraj nezávislej novinárke pokyny, aké články sa majú objaviť na titulke. Iveta Radičová vtedy vzbĺkla spravodlivým hnevom, a rozhodla sa odvolávať ministra. V koho záujme to bolo? Vehementnosť, s akou sa do toho pustila bolo pre mňa najväčším sklamaním z nej. Ten minister bol jeden z mála, ktorý mi dával nádej, že s chobotnicou má vôbec niekto chuť bojovať.

Nie je nič horšie, ako predstaviteľ spravodlivosti, ktorý za peniaze alebo iné výhody rozhodne v prospech zločinu. Takéto rozhodnutia majú obrovský dosah na celú krajinu. Zneistenie podnikateľského prostredia kvôli nevymožiteľnosti práva odháňa zahraničných investorov, a teda priamo znižuje zamestnanie v krajine, prepúšťanie mafiánov priamo zvyšuje kriminalitu, pretože im dáva istotu, že spravodlivosť sa dá kúpiť, neodsúdenie za korupciu odčerpáva obrovské prostriedky z verejných zdrojov, pretože skorumpovaní úradníci vedia že ich má kto chrániť, cenzúra na základe likvidačných pokút pre novinárov, ktorí si dovolili kritizovať spriazneného politika či sudcu, bráni slobode vyjadrenia...A to ani nevravím o nepotrestaní únoscu prezidentovho syna, či Remiášových vrahov...

Nezávislosť súdnictva, ktoré nebolo od roku 89 reformované je zvrhlosťou najväčšieho kalibru. Nie je prekvapením, že proti najzávažnejším zločinom musel vzniknúť Špeciálny súd, pretože na bežných súdoch bolo ťažké nájsť odvážnych, alebo spravodlivých sudcov. Vybrali sa tí najodvážnejší, proti ktorým začali tvrdé boje zo strany ministrov, politikov, ale hlavne ich kolegov. Vraj kvôli vyšším platom. Nikto z nich nedokázal, alebo skôr nechcel pochopiť, že keď je niekto ochotný niesť vyššie riziko, musí byť za to aj patrične odmenený, na rozdiel od tých , ktorí pohodlne súdia v závetrí. Hlavne to bol smrteľný strach predstaviteľov chobotnice, ktorí mohli byť zrazu odsúdení súdom, na ktorý by nemali dosah.

Podobný odpor vznikol aj pri zavedení zákona “trikrát a dosť“, kedy vraj sudca stratil možnosť slobodného rozhodnutia. Komu z nich prekážalo, že človek dvakrát odsúdený za násilný trestný čin dostane na tretí krát automaticky doživotie? Žeby tým, ktorí zákonom stratili možnosť dohodnúť sa s obžalovaným za tučnú províziu?

Kým sa nezmení tento chorý systém,  nečakajme že budeme mať vyššiu životnú úroveň, vyššiu zamestanosť, a bezpečnejšie ulice.. Kým v rezorte spravodlivosti budú sedieť skorumpovaní sudcovia, nedúfajme v lepšiu budúcnosť.

Stranám, ktoré sa nechcú predierať na hranici zvoliteľnosti odkazujem, že pravicovému voličovi dnes už nestačí byť len proti Ficovi. Potrebujeme politikov, ktorí majú odvahu bojovať za skutočnú reformu súdnictva, radikálnu, inak si frustrovaný volič poradí sám, a v parlamentných laviciach vás budú stále viac nahrádzať extémistické strany, prípadne začne zákon brať do vlastných rúk…

Mimochodom tento blog bol o skorumpovaných a nepoctivých, a preto sa tým druhým nemusím ospravedlňovať.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?